Víkend v kúpeloch v Dudinciach

Náš víkendový pobyt:

U nás skĺbite príjemné s užitočným. Naše pobyty sú určené nielen vyznávačom jogy, ale všetkým tým, ktorí si chcú upevniť svoje zdravie, oddýchnuť si od veľkomesta a každodenného stresu, načerpať novú energiu alebo len príjemne stráviť víkend v pôvabnom prostredí.
Naše programy a aktivity pozostávajú hlavne z jogových a pohybových aktivít (samozrejme že nie sú povinné, len odporučené), pričom si každý účastník môže vybrať čo mu vyhovuje. Pohybové aktivity nerealizujeme vo veľmi vysokom tempe a to nie je ani naším cieľom. Na zreteli máme hlavne oddych, rekreáciu a kontakt s prírodou. S nami cvičia ako mladý tak aj starý.
Ak nehľadáte cvičenie ani pohyb, tak Vám ponúkame oddych podľa Vášich predstáv. Hotel ponúka špičkové služby, množstvo procedúr, možnosť športového vyžitia, trávenia času s rodinou, vo dvojici a my budeme veľmi radi, ak Vám v tom budeme môcť byť nápomocný.

Prečo my?

 1. Na zreteli máme Vašu spokojnosť.
 2. Príprava a zabezpečenie programu je plne v našej starostlivosti.
 3. Skúsený cvičitelia jogy.
 4. Prítomnosť Vašich domácich zvierat je len Vašom zvážení.
 5. Nižšia cena pobytu ako rezervácia priamo v hoteli.
 6. Pomoc s administráciou pobytu.
 7. Nemusíte nám vopred platiť, zaplatíte priamo v hoteli a iba ak sa reálne zúčastníte.
 8. Preferujeme jednoduchosť, prehľadnosť a otvorenosť.

Dudince:

Dudince sú mesto a kúpele v okrese Krupina, v Banskobystrickom kraji s nadmorskou výškou 140 m n.m. s viac ako 700 ročnou históriou. Nachádzajú sa na rozhraní Štiavnických vrchov, Krupinskej planiny a Podunajskej nížiny v čistom životnom prostredí bez exhalátov priemyslu s typickou nížnoteplou klímou. Pekné prírodné prostredie, stála teplá klíma a vynikajúce účinky liečivej vody umocňujú význam Dudiniec pre zdravie človeka.
Dudinská voda má teplotu 28,5 stupňa C. Kúpele v Dudinciach liečia choroby srdcovo-cievneho systému a pohybového systému, reumatické ochorenia, vysoký tlak, kožné a ženské choroby.
Okrem terajších kúpeľov sú v Dudinciach aj historické kúpele, nazývané aj Rímske kúpele – sú to diery vytesané do travertínu. Z jedného tzv. bazénu vyvierala voda, a z neho postupne kaskádovito pretekali do druhých. Bazénov je približne 20, spodné slúžili vojakom a horné slúžili podľa histórie veliteľom, neskôr sa používali ako konopné močidlá. Nie je však známe, kedy boli vykopané.

Hotel:

Poloha hotela ponúka neskutočné ticho, prírodu a kľud. Neváhajte to využiť na regeneráciu, prechádzky na čerstvom vzduchu, pobyt v prírode a zabudnutie na každodenný stres. Tu, na to máte skutočne možnosť. Sme si istý, že čistý vzduch a čaro Hontianskeho kraja, sú garanciou, že sa k nám ešte vrátite!
Navyše, keď hotel navštívite v správne ročné obdobie (jeseň a zima), vidieť poskakujúcu srnku pod oknami hotela nie je nič nezvyčajné. A ak sú k tomu okolité polia jemne zasnežené, potom si Vás romantika tohto kraja spúta.

Prečo joga a čo to je?

Každú ľudskú bytosť tvoria tri zložky – telo, myseľ, duša. Aby sme žili spokojne, musíme k týmto zložkám priradiť tri potreby. Telesnou potrebou je zdravie, psychickou je poznanie a duchovnou je vnútorný pokoj. Až pri splnení týchto potrieb môžeme hovoriť o harmónii. Všetko, čo na človeka dolieha a čo prijíma, má byť v rovnováhe s tým, čo človek vytvára a odovzdáva. Joga je len nástroj a záleží len na Vás, či ho použijete v dobrom.
Joga dáva zdravie, rozvíja koncentráciu, pomáha získať sebadôveru, harmonizuje duševnú a telesnú sféru, zosúlaďuje vonkajšie a vnútorné vzťahy, dáva schopnosť prekonať zlozvyky, pripútanosť, závislosť, umožňuje sebarealizáciu.

Joga má 8 stupňov:

1. JAMA – všeobecné etické princípy
2. NIJAMA – pravidlá osobného správania
3. ASÁNY – telesné , statické jogové polohy
4. PRANAJÁMA – dychové cvičenia
5. PRATJÁHARA – odpútanie mysle od rušivých vplyvov
6. DHARÁMA – cvičenie sústredenosti, koncentrácie mysle
7. DHJÁMA – meditácia
8. SAMADMI – splynutie s nekonečnom

Podpornou ale aj podobnou aktivitou je Nordic Walking. „Severská chôdza“ je pohybová aktivita vykonávaná v prírode, ktorá pripomína bežkovanie po zelenej lúke. Pochádza z Fínska a v súčasnosti je veľkým hitom v mnohých krajinách. Chôdza s palicami precvičuje až 90% všetkých svalov tela a je mimoriadne vhodná pre ľudí, ktorým nevyhovuje resp. majú zakázané behať. Rovnomerne zaťažuje celý organizmus a je vhodná pre rôzne vekové kategórie. Jej pozitívne efekty sú hlavne:

 1. zlepšuje srdcovo-obehovú činnosť,
 2. zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc,
 3. odstraňuje nespavosť, navodzuje psychickú pohodu,
 4. pomáha odstraňovať celulitídu,
 5. znižovať telesnú hmotnosť.

Legenda o víle Dudinke

Keď rímske légie postupovali od Dunaja k Hronu, vybral ich vojvoda, Aquilla Aquillius, za prechodné táborisko územie v blízkosti dnešných Dudiniec. Na cestách mu robili spoločnosť manželka a syn, zdroj jeho neprestajnej pýchy a radosti. Jednej jasnej noci však chlapca vylákal mesačný svit do neznámej krajiny. V tú noc jeho otca sužoval ťažký spánok a zlé sny. Keď ráno zistil, že lôžko jeho syna ostalo prázdne, zburcoval celé svoje vojsko, aby prehľadali každý kúsok zeme a priniesli chlapca späť. Pátranie po vojvodovom synovi doviedlo vojakov až do blízkosti teplých prameňov, z ktorých sa do výšky ťahali páchnuce kúdoly pary. Aquillus sa zúfalo predieral vysokou vodnou trávou dúfajúc, že v niektorom z prameňov objaví svojho drahocenného synčeka. Vtom na neho prehovoril nežný ženský hlas patriaci dúhovo odetej víle:

Som víla Dudinka, patrónka týchto prameňov. Ak mi odprisaháš, že prepustíš všetkých zajatcov, dáš obrodiť polia, zasiať pšenicu a založiť vinice, vrátim ti syna.

Aquilla sa bez váhania zaviazal víle Dudinke splniť podmienky a tá ho následne priviedla k brehu prameňa s hrdzavou vodou. Ležal tam jeho syn bez známok života. Víla nabrala vodu, pokropila ňou chlapca, ktorý po malej chvíli otvoril oči a ožil. Hrdzavá voda následne zmenila farbu na priezračne modrú, z mŕtvej vody sa zmenila na živú, ktorá mala moc vracať ľuďom stratené zdravie.

Zdroj povesti: Jozef Stiegel, DUDINCE, 1. vydanie, 2013 (brožúra, ktorú vydala Oblastná organizácia cestovného ruchu): https://www.facebook.com/notes/k%C3%BApele-dudince/poves%C5%A5-o-dudinke/1078326085576909/